İKİTELLİKÖYİÇİ SPOR

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

29.08.2021
635
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NIN ANLAM VE ÖNEMİ

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe dek beş gün beş gece süren Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile neticelenmiştir. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve planlama içinde yapılmıştır. Taarruzun vaktinde Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai dostundan başka kimse haberdar olmamıştır.

Büyük Taarruz evvelinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü kez olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun mutlak zaferi ile neticelenen Büyük Taarruz gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek medyada gerekse halk arasında büyük sevinçle karşılanmış ve orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından kaynaklı tebrik telgrafları gelmiştir. Zaferin 2. yılında 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da dahil olduğu bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

Cumhuriyeti’nin takip edeceği yol ile ilgili fikirlerini belirtmiş. Törende üstelik “Meçhul Şehit Anıtı”nın temeli de yapılmıştır. Bu törenin 2 yılının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kanun getirilerek 30 Ağustos’un ordunun bayramı olarak adlandırılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.