İKİTELLİKÖYİÇİ SPOR

Harita değişti! Korkutan artış… İşte en çok ve en az vaka görülen iller…

07.03.2021
579

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Koca, 27 Şubat-5 Mart haftasında illere göre 100 bin kişiye düşen Kovid-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul’da 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu. Haftalık verilere göre Samsun her 100 bin kişiye 348,36 Kovid-19 vakası ile ülke genelinde en yüksek vaka sayısına sahip il oldu. Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt ise 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller oldu.

Harita değişti! Korkutan artış… İşte en çok ve en az vaka görülen iller…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından il il 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı güncel haritayı paylaştı. Bakan Koca’nın, “Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” mesajıyla paylaştığı haritada, 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasındaki veriler yer aldı.

Buna göre 100 bin nüfusta en yüksek vaka görülen ilk 5 il Samsun, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon oldu. En az vaka görülen iller sıralaması ile Hakkari, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt olarak oluştu. Samsun’da 100 bin nüfusta 348,36 vaka görülürken, Hakkari’de 100 bin nüfusta 5,35 vaka görüldü. İstanbul’da 100 bin nüfusta vaka sayısı 111,57, Ankara’da 54,83, İzmir’de 66,47 oldu.

Bakan Koca, bir diğer paylaşımında ise “Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz” ifadesini kullandı.

Son dakika... Bakan Koca paylaştı İşte il il koronavirüs haftalık vaka sayıları.. İstanbulda korkutan artış

Bakan Koca’nın paylaşımı şöyle:

“Her hafta açıkladığımız illerimizde 100.000 nüfusa düşen haftalık toplam vaka sayısının güncel haritasını ilan ettik. Kademeli ve kontrollü normalleşeceğiz.

Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz.”

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul’da bir yükseliş var ne yazık ki. Bakan’ın dediği gibi polikliniklere başvuru artmaya başladı, hafif bir kıpırdanma var. Böyle devam ederse İstanbul büyük olasılıkla çok yüksek riskli iller arasına katılacak gibi gözüküyor.

KARADENİZ’DE DURUM

Hala çok yüksek. Trabzon’un hala çok yüksek riskli olduğunu söyleyebiliriz. Oralarda düzelmenin olmasını bekledik. İki haftalık periyotlarla değerlendirmek gerekebilir.

Virüsün belli bir hastalık oluşturma süresi var. Bu süre 10-14 güne kadar uzatabiliyoruz. Hasta olanların tablodan düşmesi için 2 haftalık izolasyon süresinin geçmesi gerekiyor. Yükseliş eğilimi uyarıcıdır. Düşmeyi hemen beklemeyiz. İki haftadaki tablonun değerlendirmesi düşüş anlamında daha değerli olacaktır.

İstanbul en tehlikeli yerlerden biri. Yükselme eğiliminde. Hemen İstanbul için acil önlemler alınması gerekiyor. İstanbul çok yüksek riskli bir bölge. Böyle baktığımız zaman bizim için uyarıcı olması gerekiyor. Bir an önce İstanbul için önlemlerin alınması gerekiyor. Bir önceki yıla gibi salgının merkezi haline gelebilir. Bu şekilde normalleşme dediğimiz süreci yanlış anlamamamız gerekiyor. Normalleşme kurallara dikkat ederek yaşamak anlamına geliyor. Bunu yapamazsak yeni bir dalga ile karşılaşabiliriz. Bir çok insanın sabredecek gücü kalmadı. Bunu birlikte başaracağız.

Şöyle bir yalancı güven içerisindeyiz. En sevdiğimiz insandan bize virüs bulaşmaz diye düşünüyoruz. Halbuki dışarısı ile bağı olan herkes virüsü bulaştırabilir. Çok yüksek riskli bölgelerde mümkünse ev ziyaretlerini yapmamak gerekiyor. Gençler asemptomatik olabiliyor, virüsü taşıyabiliyor. Bunu yapmadan yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

UŞAK ÖRNEĞİ

Bu toplumun genelinin uyması gereken kurallar. Bunu Uşak’ta başardılar. Toplumun hepsi kurallara topyekûn uyarak başladılar. Diğer illerde bunu yapabilirse evet o zaman iyi bir sonuç alabiliriz. Aksi takdirde çok daha sıkı bir kapanmaya gidebileceğimizi söylemek istiyorum.

AŞILAMA

Birinci aşıdan sonra herhangi bir koruyuculuk ne yazık ki yok. İkinci dozdan sonra da belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu da iki haftalık bir süre. İlk dozdan 45 gün sonraya bahsediyoruz. İlk dozdan sonra ‘Aşı oldum, rahatlıkla dolaşabilirim’ deme lüksümüz yok. İkinci dozu da tamamladık, sonra da şöyle bir sorun çıkabilir. Aşının koruyabilmesi yüzde 85’lerde. Geri kalan yüzde 15 hasta olabiliyor. Ağır hastalık tablosunu engelliyor. Hasta olabilirsiniz, farkına varmayabilirsiniz, virüsü çevrenize yayabilirsiniz anlamına geliyor. Maske, mesafe, hijyen kurallarına riayet ederek yaşamak gerekiyor.

Zamanın geçmesi, bir yıl iki yıl geçecek ve virüsten kurtulacağız anlamına gelmiyor. Kurallara dikkat ederek, güvenlik çemberimizin içinde yaşamamız gerekiyor. bugün ben  2 hasta yatırdım. Birinci aşılarını olduktan sonra hasta olmuşlardı. Büyük olasılıkla güven ortamı hissettiler ve hasta oldular. Buna dikkat etmezsek bu virüs bizimle pandemi olarak uzun süre kalacak, dikkat edersek de bu salgını da hep birlikte sönümlendireceğiz.

Virüs hızlı çoğalmaya devam ettiği sürece mutasyonlarla evrilmeye de devam edecektir. Mutasyonların hepsi bizim aleyhimize, virüsün lehine olan mutasyonlar. Bizim görevimiz kişiler arasındaki bulaşı engelleyerek virüsün mutasyon geçirmesini engellemek… Virüs çoğaldıkça mutasyon geçiriyor. Mutasyon olabilmesi için virüsün çoğalabilmesi gerekiyor. Ne kadar çok çoğalırsa mutasyonla virüsün yapısında değişiklik oluyor.

MUTASYONLAR ARTIKÇA TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK KAZANABİLİR MİYİZ?

Biz bu virüsle yıllarca yaşayacağız. Ama pandemiyi ortadan kaldıracağız. Kovid-19 hastalığımız artık var, insanlık tarihine yerleşmiş durumda. Her sene göreceğiz ve bunu tedavi etmeye çalışacağız. Pandemiyi kaldırabilmek için aşılama yapıyoruz, önlemler alıyoruz. Nezle, grip gibi ufak salgınlarla seyretsin diye… Tam olarak ne zaman yenebilecğeiz. Etkili bir ilacı bulduğumuz zaman… 

Yaz ayı gelecek, bahardan sonra rahatlayacağız gibi yalancı güven ortamına çok da kapılmamalıyız. Siz dışarda da otursanız sosyal mesafenizi koruyamıyorsanız ve maskesizseniz virüs gelir sizi bulur.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.